Ultraviyole Sistemleri

Ultraviole lambaları yaydıkları mor ötesi ışınlar yoluile her türlü suda bulunabilecek mikroorganizmaların DNA yapılarını parçalayarak etkisiz duruma getirirler.
Paslanmaz çelik bir ışın odası içersinde bulunan UV lambaları ayrıca bir quartz kılıf ile korunmuştur. Su paslanmaz çelik ışın odasının içinden geçerken uv lambalarının yaydığı mor ötesi ışına maruz kalır ve böylece suyun tam bir dezenfeksiyonu sağlanmış olur.
Mikroorganizmalar üzerindeki etki gücü %99,99 olup, suya herhangi bir kimyasal enjeksiyonu ve suda daha sonrasında olabilecek serbest kimyasal oluşturmadığı için özellikle içme sularında en etkili ve en çok tercih edilen mikrobiyolojik arıtım ünitesidir.
Ultraviolenin etki gücünün tam olması için suda askıda katı maddelerin olmaması gerekmektedir. Bunun için mutlaka iyi filtrasyon yapılması öngörülür. Uygulama alanı ise depo sonrası ve suyun bekleme devresine girmemesi gerekmektedir.
UV lambanın içinde bulunduğu ışın odasının paslanmaz çelik olması çok üstün bir özellik olup, UV ışınlarının zamanla plastik malzeme üzerinde son derece tahrip edici mikrobiyolojik arıtımın güvenilir olmasını engellemektedir.